PurePura

Ekstrakty roślinne i ich stężenia – dlaczego należy zwracać na nie uwagę?

Gładka, odpowiednio nawilżona i pozbawiona niedoskonałości cera to cel, który często wydaje nam się nieosiągalny. Kolejne marki obiecują efekt już po pierwszym użyciu, rozczarowują i utwierdzają w przekonaniu, że nie ma sprawdzonego sposobu na nasz problem skórny. Tymczasem zapominamy, że oprócz ładnego opakowania i chwytliwego hasła reklamowego, najważniejsze są:  idealnie skomponowany skład kosmetyków, odpowiedni udział substancji aktywnych oraz najwyższa jakość surowców. Poniżej odpowiadamy, dlaczego właśnie te trzy elementy pozwolą Ci osiągnąć zdrową i zadbaną cerę!

Który ekstrakt jest odpowiedni dla mojej skóry?

Każdy problem skórny wymaga innego działania, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór substancji aktywnych. Jeśli zmagasz się z cerą trądzikową, mieszaną, problematyczną, najlepszym wyborem dla Ciebie będą szałwia, olej z czarnuszki oraz olej konopny. Szałwia bogata jest w α-tujon, dzięki czemu wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Dodatkowo zawarte w niej cyneol, borneol oraz karnozol, przekładają się na właściwości antybiotyczne, a kamfora i garbniki sprawiają, że szałwia działa przeciwtrądzikowo. Olej z czarnuszki oczyszcza zapchane pory, wzmacnia i wygładza skórę, a ponadto działa antyalergicznie. Natomiast olej konopny wspomaga proces gojenia ran oraz poprawia odporność na czynniki zewnętrzne.
Jeżeli posiadasz cerę dojrzałą, naczynkową, postaw na ekstrakt z róży damasceńskiej, kwiatu czarnego bzu oraz olej z pestek dyni. Ekstrakt z róży damasceńskiej zawiera zapobiegające starzeniu się skóry karoteny, ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i tonizujące oraz jest bogatym źródłem witamin B1, B2, K, P i C. Czarny bez wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga regenerację skóry i działa kojąco. Z kolei olej z pestek dyni ma działanie nawilżające, natłuszczające, wygładzające, uelastyczniające i oczyszczające oraz zawiera witaminy A, C, D, E i PP.
Przy cerze wrażliwej i suchej najlepiej sprawdzą się rumianek, nagietek i olej z rokitnika. Rumianek działa na owrzodzenia skóry, zmniejsza obrzęki oraz łagodzi stany alergiczne. Nagietek lekarski zawiera karotenoidy, flawonoidy, kwas salicylowy, witaminę C oraz składniki mineralne, które działają przeciwzapalnie oraz spowalniają procesy starzenia. Olej z rokitnika stosowany jest szczególnie w kosmetykach dla skóry podrażnionej, ponieważ przyśpiesza gojenie ran, wspomaga formowanie nowego, zdrowego naskórka i zmniejszenie blizn.

Odpowiednie stężenie substancji aktywnych – dlaczego to takie ważne?

Aby odpowiednio zadbać o swoją cerę i uporać się z dotyczącym Cię problemem skórnym, musisz pamiętać o stężeniu substancji aktywnych w kosmetykach. Każda substancja czynna powinna być stosowana dokładnie w takim stężeniu, które pozwala jej działać. Maksymalny udział w recepturach tych substancji (minimum 4-5%), pozwala maksymalizować pożądany efekt działania. Dodatkowo, jeśli podczas codziennej pielęgnacji cery używasz linii kosmetyków, z których każdy zawiera dany ekstrakt roślinny, otrzymujesz gwarancję maksymalnego skoncentrowania na Twoim problemie skórnym.

Jakość surowców gwarancją czystej i zadbanej cery

Jakość surowców używanych przy produkcji kosmetyków jest niezwykle ważna. Skoro zwracamy uwagę na etykiety produktów spożywczych, powinniśmy również dokładnie przyglądać się składom kosmetyków. W końcu stosujemy je dla zdrowej i czystej skóry! Receptury kosmetyków Purepura bazują wyłącznie na certyfikowanych i naturalnych surowcach. Oleje pochodzą z ekologicznych upraw BIO, oliwa z oliwek znajduje się na międzynarodowej liście FLOS OLEI – 500 najlepszych oliw świata, hydrolaty to czyste wody kwiatowe, bez substancji drażniących, a olejki eteryczne stanowią 100% czystą esencję z roślin i ziół. Najwyższa jakość surowców gwarantuje bowiem maksymalną zawartość substancji aktywnych, które bezpośrednio oddziałują na naszą skórę. Pamiętajmy również o tym, że w kosmetyce więcej nie znaczy lepiej. Wybierając maksymalnie prosty skład, lecz w odpowiednim stężeniu, zapewniasz sobie odpowiednią ochronę i kompleksowe oczyszczenie każdego dnia.

Źródła:

Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii (Salvia Officinalis L.) i oregano (Origanum Vulgare L.); E. Hać – Szymańczuk, E. Lipińska, A. Chlebowska – Śmigiel; Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 2014.
Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej; E. Lamer- Zarawska, C. Chwała, A. Gwardys; Wydawnictwo Lekarskie PZWZ, Warszawa, 2012.
Chemia w kosmetyce i kosmetologii; Z. Sarbak, B. Jachymska – Sarbak, A. Sarbak; MedPharm Polska, 2013.
Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – Leksykon; K. Walczak-Zeidler, A. Feliczak-Guzik, I.Nowak.
Karotenoidy jako naturalne antyoksydanty; J. Igielska – Kalwat, J. Gościańska, I. Nowak; Wydział Chemii, UAM, Poznań, 2015.
Roślinne surowce kosmetyczne; R. Czerpak, A. Jabłońska-Trypuć.