PurePura

Pure, czyli czystość gwarancją najwyższej jakości

 

Pure, czyli czystość gwarancją najwyższej jakości

Dlaczego tak ważne jest pochodzenie surowców i jak pochodzenie wpływa na jakość i zawartość substancji aktywnych?

 

Od miesięcy trwa nieprzerwanie moda na eco, organic, natural, etc. Tylko czy każde eco oznacza eco, organic = organic, a natural ma coś wspólnego z naturalnym pochodzeniem?

ZDECYDOWANIE NIE.

Czystość to przede wszystkim przejrzysty skład / INCI, ale istotne jest także pochodzenie surowców.

 

W jaki sposób pochodzenie wpływa na jakość i zawartość substancji aktywnych?

Niewątpliwie jednym z kluczowych certyfikatów, potwierdzających pochodzenie jest certyfikat ekologicznych upraw BIO. Surowce, które pochodzą z takich upraw są wolne od:

– pestycydów,

– antybiotyków i sterydów,

– hormonów,

– sztucznych barwników i konserwantów,

– wzmacniaczy smaku i zapachu,

– GMO – absolutny zakaz modyfikacji genetycznych.

Daje to gwarancję czystości surowców oraz wpływa na zawartość substancji aktywnych.

Ekstrakty i oleje, które stanowią bazę kosmetyków Purepura pochodzą z ekologicznych upraw z certyfikatem BIO. Oleje są jakości spożywczej, czyli nadają się do spożycia – tym samym spełniają najwyższe standardy, potwierdzające jakość i bezpieczeństwo. Prestiżowe czasopismo naukowe „British Journal of Nutrition” opublikowało badanie dowodzące, że żywność ekologiczna znacząco różni się pod względem składu chemicznego od żywności konwencjonalnej. W międzynarodowym zespole badawczym koordynowanym przez prof. Carlo Leiferta z Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) znalazło się kilku polskich naukowców, m.in. prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie.
W badaniu tym stwierdzono, że w żywności ekologicznej jest istotnie więcej ważnych dla zdrowia związków polifenolowych, mniej toksycznego kadmu, czterokrotnie mniej szkodliwych pestycydów oraz mniej azotanów i azotynów niż w żywności konwencjonalnej. W niektórych grupach surowców i produktów ekologicznych znaleziono też istotnie więcej witaminy C i karotenoidów oraz cukrów redukujących niż w odpowiednikach konwencjonalnych.

Badania naukowe pozwalają stwierdzić, że spożywanie żywności ekologicznej może przyczynić się do promocji zdrowia m.in. ze względu na wartości odżywcze i właściwości antyoksydacyjne występujących w niej związków biologicznie czynnych. Można przypuszczać, że systematyczne spożywanie produktów ekologicznych może stać się jednym ze sposobów ograniczenia zachorowań na choroby dietozależne i poprawę ogólnego stanu zdrowotnego organizmu.

 

W jaki sposób kontrolowani są producenci żywności eko?

W uprawach ekologicznych roślin, warzyw – pierwszym i najważniejszym elementem jest gleba. Nie może być zanieczyszczona nawozami – jeśli rolnik przechodzi z uprawy konwencjonalnej na ekologiczną okres przejściowy, czyli oczyszczanie gleby wynosi ok. 3 lat.

Przynajmniej raz w roku jednostki certyfikujące przeprowadzają kontrolę w poszczególnych podmiotach (kontrola jest fizyczna, czyli nie polega tylko na sprawdzeniu dokumentów). Jednak przetwórcy muszą tworzyć i uaktualniać odpowiednie procedury, a w trakcie kontroli wykonywanych przez jednostki certyfikujące pokazywać inspektorom stosowne dokumenty. Np. dokumenty poświadczające prowadzenie zabiegów agrotechnicznych i czynności związanych z gospodarowaniem stadem zgodne z zasadami produkcji ekologicznej.
W przypadku ekologicznych produktów niezbędne jest ich wyodrębnienie, czyli takie postępowanie z artykułami rolnictwa ekologicznego na każdym etapie, aby zapobiegać ich zmieszaniu z produktami nie spełniającymi wymogów ekologicznych. W tym celu dla produktów rolnictwa ekologicznego i konwencjonalnego należy albo stosować osobne linie technologiczne, ewentualnie osobne obiekty albo prowadzić produkcję ekologiczną i konwencjonalną w różnych terminach, po starannym oczyszczeniu maszyn i urządzeń.
Produkty ekologiczne należy także oddzielnie przechowywać i transportować, odpowiednio je oznakowując.

W Polsce od 2004 roku produkcja ekologiczna żywności jest regulowana prawnie, dzięki rozporządzeniu Unii Europejskiej odnoszącym się do rolnictwa ekologicznego, znakowania produktów i środków spożywczych. Produkty ekologiczne muszą mieć na opakowaniu znak rolnictwa ekologicznego (na mocy Rozporządzenia Rady EWG nr 2092/91 z 21 czerwca 1991 r.). Znak eko jest gwarancją jakości. Certyfikat przyznawany jest na rok, po upływie tego terminu gospodarstwo ekologiczne (to są pola, łąki, pastwiska, wybiegi dla zwierząt, urządzenia, budynki inwentarskie, magazyny itd., ale też księgi rachunkowe, dowody zakupu środków do produkcji, etykiety, bilans zbiorów) zostaje poddane ponownej kontroli.

Logo – 9 białych gwiazdek, ułożonych w kształt liścia na zielonym tle – potwierdza ekologiczne i europejskie pochodzenie.

 

Dlaczego czystość upraw jest tak ważna?

Prof. Carlo Leifert z Uniwersytetu Newcastle przeanalizował 343 badania dot. warzyw, owoców i zbóż z upraw bio i konwencjonalnych. Wnioski są jednoznaczne – pod względem składu chemicznego bio żywność różni się od żywności konwencjonalnej i działa prozdrowotnie.

Wyniki badań pokazują, że nawozy sztuczne i środki ochrony roślin stosowane w nadmiarze okazały się szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Dzieciom coraz częściej zaczęły dokuczać alergie, a starsi zaczęli chorować na nowotwory. Przeprowadzone badania potwierdziły, że niektóre związki obecne w żywności – w organizmie są przekształcane w substancje toksyczne oraz mogą wykazywać właściwości rakotwórcze.

Żywność ekologiczna zawiera między innymi 27% więcej witaminy C, 21% więcej żelaza, 29,3% więcej magnezu, 13,6% więcej fosforu niż żywność konwencjonalna. Dzięki temu na talerzach pojawi się znacznie więcej niezbędnych substancji odżywczych oraz mniej trujących metali. Żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa dla ludzkiego organizmu niż żywność konwencjonalna.

Pamiętajmy o tym, że nasze ciało absorbuje ponad 2 kg toksyn rocznie (średnio 5,5 g dziennie), które pochodzą z kosmetyków zarówno do makijażu, jak i pielęgnacji (badania wśród Amerykanek). Europejska Agencja Środowiska zaleca ostrożne stosowanie produktów zawierających takie substancje chemiczne jak: ftalany, bisfenole A, polichlorowane bifenyle (PCB) oraz parabeny.
Okazuje się, że wymienione związki (od dawna podejrzewane) zakłócają układ hormonalny i w efekcie przyczyniają się do wzrostu ryzyka zachorowań na nowotwory, obniżają płodność zwłaszcza u mężczyzn, sprzyjają cukrzycy i otyłości.
Warto zaznajamiać się z informacjami zawartymi na etykietach i pilnować, by w naszych kosmetycznych zbiorach nie pojawiała się zbyt duża ilość kosmetyków, zawierających wymienione składniki.

 

Ciekawostka. Wiecie, że …

Najczęściej uprawiane ekologicznie na obszarach UE są oliwki – stanowią aż 35% wszystkich certyfikowanych roślin.

 

Rekomendujemy – czytajcie etykiety

Duża część kosmetyków naturalnych bazuje na olejach, hydrolatach, olejkach eterycznych. Jednak i tutaj olej olejowi nierówny, hydrolat to często woda kwiatowa wypełniona alkoholem, a olejki eteryczne są zastępowane zapachami syntetycznymi lub olejkami występującymi w rozcieńczeniu – najczęściej 5% w połączeniu z olejem jojoba. Zaskoczenie?

 

Kilka ważny wskazówek na co zwracać uwagę i jak właściwie odczytywać INCI.

Oleje

Najbardziej cenne są nierafinowane – tłoczone na zimno. Dlaczego? Metoda tłoczenia na zimno jest najbardziej naturalną metodą, wykonywaną w niskich temperaturach, co potwierdzają wysokie zawartości substancji aktywnych w olejach. M.in. kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, steroli – to substancje, które pozytywnie działają na nasz organizm.

Kluczowe jest również pochodzenie surowców. Zioła, owoce, nasiona, z których tłoczone są oleje to kwintesencja tego, co otrzymujemy podczas pozyskiwania olejów. Ekologiczne uprawy z certyfikatem BIO gwarantują nam czystość: zakaz używania pestycydów, antybiotyków, sterydów, hormonów, sztucznych barwników, konserwantów, potwierdzają również to, że surowce nie były modyfikowane genetycznie.

Oleje rafinowane są olejami poddawanymi procesowi rafinacji. Odbywa się to w wysokich temperaturach i przy użyciu związków chemicznych, co niekorzystnie wpływa na zawartość substancji aktywnych w oleju.

 

Hydrolaty

Hydrolaty to czyste wody ziołowe, kwiatowe. Powstają podczas produkcji olejków eterycznych w procesie destylacji parą wodną. Podaje się, że są produktem ubocznym. Jednakże ze względu na ich cenne właściwości dla skóry są wykorzystywane jako zamiennik fazy wodnej w kosmetykach. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – w przeciwieństwie do czystej wody zawierają ok. 0,5 – 1% olejku eterycznego. Dzięki temu są bogate w substancje aktywne.

Czysty hydrolat w INCI występuje jako:

Rosa Damascena (Rose) Flower Water – hydrolat z róży damasceńskiej

– Salvia Officinalis (Sage) Leaf Water – hydrolat z szałwii

Chamomilla Recutita (Matricaria) Water – hydrolat z rumianku

Zwróćcie uwagę na prawidłowy zapis, analizując składy kosmetyków.

 

Olejki eteryczne

Zapach kosmetyków to druga istotna dla Konsumentek cecha, którą kierują się przy zakupie. Zapach można uzyskać w sposób naturalny lub syntetyczny. Dzięki zastosowaniu 100% olejków eterycznych można skomponować nie tylko subtelną nutę produktu, ale także zadziałać na skórę. Tylko 100% olejki eteryczne są olejkami czystymi. Niestety są drogie, dlatego bardzo wiele firm wykorzystuje wersje rozcieńczane. Najczęściej są to 5% kompozycje rozcieńczane w oleju jojoba. Tym samym w INCI pojawi się – w przypadku olejku z róży damasceńskiej

Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Rosa Damascena Flower Oil – olejek rozcieńczony

– Rosa Damascena Flower Oil – olejek 100%

lub

– Parfum – kompozycja zapachowa powstała na bazie substancji syntetycznych

Bardzo łatwo to zweryfikować w składach kosmetyków.

 

Dla nas czystość to wartość kluczowa. Dbamy o najwyższą jakość surowców, która znajduje potwierdzenie w certyfikatach:

– certyfikat ekologicznych upraw BIO – oleje oraz zioła/kwiaty

– certyfikat FLOS OLEI – międzynarodowa lista 500 najlepszych oliw świata – oliwa z oliwek

– Ecocert – jednostka kontrolująca i certyfikująca kosmetyki ekologiczne

– Cosmos – certyfikat o globalnym zasięgu określający standardy kosmetyku organicznego i naturalnego

Pochodzenie i certyfikacja stanowi potwierdzenie, że surowiec pochodzi z najczystszych upraw i zawiera wyższe stężenia substancji aktywnych, niż surowce, które pochodzą z upraw niekontrolowanych, konwencjonalnych.

 

Źródła:

naukawpolsce.pap.pl

akademiadietetyki.pl

superbiz.se.pl

portal.abczdrowie.pl

wiecejnizzdrowie.pl

biotechnologia.pl

spozywo.pl/unijny-znak-ekologicznosci

bioking.com.pl